برای پیکربندی یا به اصطلاح کانفیگ کردن تجهیزات سیسکو ابتدا بایستی به device مربوطه وصل شویم. این راه های اتصال عبارتند از:

  1. کنسول (به وسیله Rollover Cable)
  2. VTY شامل: Telnet و SSH
  3. AUX (کاربردی فقط برای روترها)

ذکر این نکته ضروری است که برای اولین بار که میخواهیم یک دستگاه جدید را پیکربندی نمائیم یا تنظیمات آنرا ریست نموده و به تنظیمات کارخانه بر میگردانیم، حتما نیاز به اتصال کنسول داریم. کنسول یک کابل عموما آبی رنگ است که یک سر آن جهت اتصال به پورت کنسول سوئیچ یا روتر و سر دیگر آن از نوع سریال (RS-232) میباشد که البته برای اتصال این کابل به لپ تاپ های امروزی نیاز به یک تبدیل سریال به یو اس بی داریم.پس از اتصال سخت افزاری کابل نیاز به برنامه های واسطی چون hyper terminal ، putty ، secure CRT داریم تا اتصال جهت کانفیگ اولیه تکمیل گردد.

حالت اتصال VTY برای دفعات بعدی قابل استفاده است. اتصال VTY در بستر IP صورت میگیرد. به همین دلیل Telnet که یک اتصال لایه 7 در مدل OSI محسوب میگردد تا لایه 3 پیش میرود. اتصال Telnet به دلیل اینکه نیاز به حضور فیزیکی بر سر دستگاه ندارد، بسیار معمول و روتین است؛ همچنین به صورت همزمان میتوان 16 اتصال به یک وسیله برقرار نمود. اتصال Telnet اصطلاحا clear text است، یعنی احتمال شنود توسط هکرها وجود دارد، به همین دلیل بهتر است که تنظیمات SSH نیز بر روی دستگاه ها صورت گیرد.

در روترها هر پورت یک پورت لایه 3 است و قابلیت داشتن آدرس IP را دارا می باشد؛ اما در سوئیچ ها بایستی ابتدا یک vlan تعریف گردد سپس به آن vlan آدرس IP اختصاص یابد تا جهت اتصالات بعدی به دستگاه آماده باشند. فلسفه آن هم از آنجاست که سوئیچ یک دستگاه لایه 2 است اما روتر وسیله ای است که در لایه 3 کار میکند (هر چند سوئیچ های لایه 3 قابلیت کارکرد در هر دو حالت را دارند).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *